09. 04. 2025
Článok

Vyrábate, dovážate, používate alebo distribuujete chemické látky alebo zmesi?

Vyrábate, dovážate, používate alebo distribuujete chemické látky alebo zmesi?

Niektoré obchodné reťazce začali od svojich dodávateľov požadovať, aby začali primeraným spôsobom klasifikovať, označovať a baliť nebezpečné chemické látky pred ich umiestnením na trh.

Označovanie nebezpečných chemických látok je kľúčovým prvkom pri zabezpečovaní bezpečnosti spotrebiteľov aj pracovníkov. Nariadenie (EÚ) 2024/2865, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 z 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí (ďalej ako CLP) nadobudlo účinnosť 10. decembra 2024 a uplatňuje sa 18 mesiacov od tohto dátumu s niektorými výnimkami.


Jedným z hlavných cieľov nariadenia CLP je stanoviť, či látka alebo zmes prejavuje vlastnosti, ktoré vedú k jej klasifikácii ako nebezpečnej. Klasifikácia je v tomto ohľade prvým krokom k informovaniu o nebezpečnosti. Nariadenie CLP sa na vás vzťahuje, ak vyrábate, dovážate, používate alebo distribuujete chemické látky alebo zmesi. Pred uvedením na trh EÚ musíte každú látku alebo zmes klasifikovať, označiť a zabaliť v súlade s nariadením CLP bez ohľadu na jej ročné množstvo.

Zmeny, ktoré prináša doplnenie CLP nariadenia

Cieľom zmien a doplnení je prispôsobiť nariadenie technologickému vývoju, novým spôsobom predaja, ako je napríklad predaj online, a zabezpečiť, aby látky a zmesi predávané v Európskej únii spĺňali požadované normy na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia. Nariadenie zavádza nové ustanovenia o digitálnom označovaní, aktualizuje požiadavky na plniace stanice a zlepšuje presadzovanie bezpečnostných opatrení pre nebezpečné látky a zmesi. Nariadením sa okrem iného zavádza aj nový prístup ku klasifikácii látok obsahujúcich viac ako jednu zložku vo vzťahu k triedam nebezpečnosti v prílohe I k nariadeniu CLP.

Na základe nariadenia sa na digitálne označovanie vzťahujú tieto požiadavky:

  • Pripevnenie alebo tlač nosiča údajov: Nosič údajov, ktorý sa viaže na digitálnu etiketu, musí byť pevne pripevnený alebo vytlačený na fyzickej etikete alebo obale vedľa etikety takým spôsobom, aby ho mohli automaticky spracovať digitálne zariadenia, ktoré sa bežne používajú.
  • Prístupnosť: Digitálna etiketa musí byť prístupná bezplatne, bez nutnosti registrácie, sťahovania alebo inštalácie aplikácií alebo zadávania hesla. Informácie musia zostať prístupné najmenej 10 rokov alebo dlhšie, ak to vyžadujú iné právne predpisy EÚ.
  • Prístupnosť pre zraniteľné skupiny: Digitálna etiketa musí zohľadňovať potreby zraniteľných skupín a podporovať potrebné úpravy na uľahčenie prístupu týchto skupín k informáciám.
  • Jednoduchý prístup: Digitálna etiketa musí byť prístupná najviac dvoma kliknutiami a informácie na digitálnej etikete sa musia dať vyhľadávať.
  • Kompatibilita: Digitálna etiketa musí byť kompatibilná so všetkými hlavnými operačnými systémami a prehliadačmi.
  • Jazykové možnosti: Ak sú informácie na digitálnej etikete prístupné vo viacerých jazykoch, výber jazyka nesmie byť podmienený geografickou polohou, z ktorej sa k informáciám pristupuje.

Rozkladacia etiketa a „štandardný“ formát

Predtým sa rozkladacie etikety (skladacie letáky) používali najmä pre malé obaly. Teraz sa rozkladacia etiketa stáva štandardným formátom výrobkov. Klasická rozkladacia etiketa umožňuje lepšie organizovať informácie, najmä tým, že ich prezentuje čitateľnejším a štruktúrovanejším spôsobom v prípade viacjazyčných etikiet. Obsah skladacieho letáku je špecifikovaný v nariadení

Nové požiadavky na nebezpečné látky alebo zmesi dodávané spotrebiteľom a profesionálnym používateľom prostredníctvom plniacich staníc


Označovanie chemických výrobkov na plniacich staniciach predstavuje kľúčovú oblasť modernej regulácie. Plniace stanice, ktoré sú zodpovedné za sprístupnenie týchto výrobkov, musia zabezpečiť, aby boli plniteľné výrobky označené v súlade s platnými regulačnými požiadavkami. Okrem toho sa osobitné pravidlá vzťahujú nielen na samotné výrobky, ale aj na plniace stanice a ich personál. Patrí sem povinné školenie o bezpečnom zaobchádzaní s výrobkami, pochopení chemických rizík a o tom, čo robiť v prípade incidentu.

Lehoty na implementáciu nariadenia

Všeobecné uplatňovanie: Väčšina ustanovení vrátane nových pravidiel označovania sa bude uplatňovať od 1. júla 2026.

Vyhlásenie informácií o núdzovej reakcii: Tieto požiadavky definované v článku 45 a prílohe VIII nadobudnú účinnosť 1. januára 2027.

Voliteľné skoršie uplatňovanie: Dodávatelia môžu nové pravidlá dobrovoľne uplatňovať od 10. decembra 2024, čo ponúka flexibilitu na predvídanie regulačných požiadaviek.

Prechodné ustanovenia: Látky a zmesi uvedené na trh pred 1. júlom 2026 a vyhovujúce predchádzajúcim ustanoveniam môžu zostať na trhu do 1. júla 2028 bez zmeny klasifikácie alebo označenia.


Celé znenie Nariadenia (EÚ) 2024/2865, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 z 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí