10 rokov ENVI-PAK
Historicky prvá oprávnená organizácia na Slovensku ENVI-PAK, ktorá sa v súčasnosti podieľa na financovaní triedeného zberu odpadov z obalov vo viac ako 1600 obciach, má dôvod bilancovať. V tomto roku si pripomína okrúhle desiate výročie vzniku. Bola založená v roku 2003 silnými a stabilnými spoločnosťami s medzinárodným know-how, ako sú Coca-Cola HBC Slovenská republika, s.r.o., HENKEL SLOVENSKO, spol. s r.o., Nestlé Slovensko, s.r.o., PEPSI-COLA SR, s.r.o., Procter & Gamble, spol. s r.o., Tetra Pak, a.s. a Unilever Slovensko, spol. s r.o., ktorými je aj v súčasnosti prevádzkovaná. ENVI-PAK získala za desať rokov pôsobenia na slovenskom trhu bohaté odborné znalosti a skúsenosti, ktoré jej umožňujú poskytovať klientom a partnerom okrem kvalifikovaného a komplexného odborného servisu aj množstvo produktov a služieb nad rámec zákonom stanovených povinností.
Prečo oprávnená organizácia ENVI-PAK vznikla a čím sa zaoberá?
Pre podnikateľov, ktorí plnia a balia výrobky do obalov alebo dovážajú už balené výrobky na Slovensko zabezpečuje zber, zhodnocovanie a recykláciu odpadov z obalov.
Priamo finančne podporuje mestá a obce, ktoré odpad z obalov triedia bez ohľadu na jeho množstvo.
Poskytuje mestám a obciam poradenstvo a legislatívny servis v oblasti triedeného zberu odpadov z obalov.
Pomáha mestám a obciam získať finančnú podporu z európskych fondov.
Svojim klientom a partnerom poskytuje odborné medzinárodné know-how.
Získané finančné prostriedky nekumuluje, ale ich spätne investuje do ďalšieho rozvoja systému triedeného zberu.
Vzdeláva a podporuje vzdelávanie obyvateľov s dôrazom na deti a mládež v oblasti zberu a zhodnocovania odpadov z obalov a v environmentálnych aktivitách.
ENVI-PAK v číslach
Z celkového počtu obyvateľov SR (5,4 mil.) je do systému zhodnocovania odpadov z obalov k aprílu 2013 zapojených 3,1 mil. obyvateľov z 1 638 obcí.
Percentuálne ide o 56,7 % obyvateľov SR žijúcich v obciach zapojených do systému.
Za desať rokov pôsobenia na trhu vynaložil ENVI-PAK na zabezpečenie zberu a zhodnotenia odpadov vrátane odpadov z obalov sumu takmer 14 mil. eur (cca 420 mil. Sk).
Vďaka oprávnenej organizácii ENVI-PAK bolo za desaťročné obdobie jej činnosti vytriedeného a zhodnoteného približne 1,2 mil. ton odpadu.
Ambície ENVI-PAK
„Európska únia ukladá svojim členom povinnosť od roku 2020 recyklovať 50 % odpadu z domácností. K tejto méte má Slovensko zatiaľ ďaleko, preto je pre ENVI-PAK veľkou výzvou a poslaním prevádzkovať systém zberu a zhodnocovania odpadov z obalov z domácností tak, aby bolo možné uvedenú métu dosiahnuť a pomôcť tak našim klientom, obciam a mestám plniť ich zákonné povinnosti a takto spoločnými silami budovať čistejšie Slovensko“, odpovedala generálna riaditeľka ENVI-PAK Hana Nováková MBA na otázku vízie a ďalšieho smerovania spoločnosti.
V čom spočíva jedinečnosť ENVI-PAK?
Je jedinou oprávnenou organizáciou, ktorá reálne plošne podporuje a buduje triedený zber odpadov z obalov v priamej spolupráci s mestami a obcami.
Je jedinou oprávnenou organizáciou opakovane úspešne kontrolovanou Slovenskou inšpekciou životného prostredia SR ohľadom výkonu odborných činností v súlade s platnou legislatívou.
Je jedinou oprávnenou organizáciou, ktorá má právo poskytovať výrobcom a dovozcom obrazovú ochrannú známku ZELENÝ BOD na obaloch výrobkov, ktorou deklarujú svoj zodpovedný vzťah k životnému prostrediu a rozvíjajú systém zberu a zhodnocovania odpadov z obalov.
Je jedinou oprávnenou organizáciou, ktorá je členom medzinárodnej organizácie PRO EUROPE zastrešujúcej významné oprávnené organizácie v Európe.
Ocenenia ENVI-PAK
Zlatá lupa za najefektívnejšie udržiavaný certifikovaný manažérsky systém, ktorý bol v roku 2012 recertifikovaný v oblasti manažérskej kvality, environmentu a informačnej bezpečnosti od ASTRAIA Certification, s.r.o.
Zelená cena Via Bona Slovakia ako prejav verejného uznania za projekt v oblasti životného prostredia, za priamu finančnú podporu separovaného zberu v mestách a obciach na Slovensku od Nadácie Pontis.
Oprávnená organizácia ENVI-PAK ďakuje svojim klientom, partnerom, mestám a obciam za úspešnú spoluprácu a podporu a do druhej desaťročnice vstupuje s vierou a ambíciou, že sa Slovensko aj s jej pomocou postupne prepracuje v úrovni zberu, recyklácie a zhodnocovania odpadu medzi európsku elitu, kam dnes patria Rakúsko, Veľká Británia či štáty Beneluxu.