Množstvo vytriedeného odpadu kleslo v roku 2013 o 10%
Oprávnená organizácia ENVI-PAK každý rok vyhodnocuje vývoj v triedenom zbere na Slovensku. Výsledkom vyhodnotenia a širšej analýzy údajov za rok 2013 je, že na Slovensku narastá množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu a naopak, miera triedenia odpadu klesá! Údaje o triedenom zbere poskytujú ENVI-PAK mestá a obce, ktoré sú jej zmluvnými partnermi. Vyhodnotenie výsledkov za rok 2013 vychádza z údajov od vyše 1600 samospráv.
Z porovnania dát o triedenom zbere za roky 2012 a 2013 vyplýva, že v roku 2013 vyprodukoval každý obyvateľ Slovenska v priemere o vyše 6 kilogramov viac komunálneho odpadu ako tomu bolo v roku 2012. Množstvo komunálneho odpadu prepočítané na jedného obyvateľa tak dosiahlo úroveň 325,25 kilogramov, čo predstavuje medziročný nárast o 2 %. Európsky priemer produkcie komunálneho odpadu je podľa údajov EUROSTAT-u na úrovni 503 kilogramov na obyvateľa za rok.
Naopak množstvo vytriedeného odpadu medziročne klesá. Z uvedeného množstva vyprodukovaného komunálneho odpadu vyseparoval každý občan 23,23 kilogramov odpadu, kým v roku 2012 to bolo 25,7 kilogramov na obyvateľa za rok, to znamená pokles o 10 %. Z hľadiska skladby vytriedeného odpadu tvorilo sklo 8,6 kilogramov, 7,96 kilogramov papiera, 6,06 kilogramov plastov a 0,61 kilogramov VKM.
Regionálne údaje
Pre účely podrobnejšej analýzy, ktorá by vystihovala regionálne rozdiely, bola Slovenská republika rozdelená do troch regiónov. Porovnanie regiónov ukázalo, že najviac komunálneho odpadu spomedzi všetkých regiónov SR vyprodukovali v roku 2013 obyvatelia regiónu západ (Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky kraj, Žilinský kraj – región Kysuce) – 370,82 kilogramov (graf č. 1). Najnižšiu produkciu komunálneho odpadu vykázal región stred (Nitriansky a Banskobystrický kraj) a to 333,53 kilogramov. Priemerné hodnoty v produkcii komunálneho odpadu dosiahol región východ (Žilinský kraj – región Orava, Prešovský a Košický kraj) 267,71 kilogramov na obyvateľa.
Graf č. 1: Produkcia komunálneho odpadu v regiónov SR v roku 2013
Najvyššie množstvo vytriedeného odpadu v prepočte na jedného obyvateľa (vyseparovateľnosť) zaznamenal región západ – 25 kilogramov na jedného obyvateľa (graf č. 2). Naopak najmenej vyseparujú obyvatelia regiónu východ – 18,61 kilogramov odpadu na jedného obyvateľa.
Graf č. 2: Priemerná vyseparovateľnosť podľa regiónov SR v roku 2013
V porovnaní s rokom 2012 sa zlepšila infraštruktúra triedeného zberu. V roku 2013 mal každý obyvateľ k dispozícii 192 litrov zberných nádob alebo vriec za kvartál, čo predstavuje prístup jedného obyvateľa k takmer 800 litrov zberných nádob resp. vriec za rok. Takáto hustota zbernej siete predstavuje jedno kompletné zberné hniezdo s 1100 litrovými kontajnermi na papier, plast a sklo s frekvenciou vyprázdňovania kontajnerov každé 2 týždne približne na 110 obyvateľov.
Najväčšou hustotou inštalovanej zbernej siete disponoval v roku 2013 región stred, kde mal každý obyvateľ priemerne kvartálne prístup k 251,44 litrov zbernej nádoby (graf č. 3). Najnižšiu hustotu zbernej siete vykazoval región západ, kde na každého obyvateľa pripadlo v roku 2013 139,13 litrov zbernej nádoby za kvartál.
Graf č. 3: Priemerná hustota zbernej siete v jednotlivých regiónov SR v roku 2013
Z každého litra zbernej nádoby sa v roku 2013 vyťažilo priemerne 30,24 gramov vytriedeného odpadu, to znamená, že zberná sieť sa využívala na 16 %. Z predchádzajúcich grafov vyplynulo, že región západ mal najnižšiu hustotu zbernej siete a zároveň najvyššiu vyseparovateľnosť, kombinácia týchto dvoch faktorov spôsobuje, že systém triedeného zberu je v tomto regióne najefektívnejší – (graf č. 4). Najnižšiu efektivitu zbernej siete vykazuje región stred 18,5 gramov na 1 liter zbernej nádoby, tento región je vybavený nadpriemernou zbernou sieťou, avšak je využívaná podpriemerne.
Graf č. 4: Priemerná efektivita zbernej siete (množstvo vyseparovaných komodít v gramoch na liter inštalovanej zbernej siete za obdobie jedného roka) v jednotlivých regiónov SR v roku 2013
Záver
Stav triedeného zberu na Slovensku je stále nepriaznivý. Triedený zber na Slovensku stagnuje a potrebuje výraznú zmenu, nový impulz na rozvoj.
Produkcia komunálneho odpadu rastie, avšak množstvo vytriedeného odpadu klesá i napriek tomu, že nárast infraštruktúry triedeného zberu znamená, že triedený zber by sa mal dostávať bližšie k občanom.
Výsledky ukazujú, že bez zásadných štrukturálnych zmien nebudeme mať šancu odkloniť významné množstvo odpadu od zneškodňovania k zhodnocovaniu a recyklácii.