18. 02. 2025
Článok

Február sa niesol v znamení inovácií. ENVI - PAK vyberal víťaza EnviroTech labu

Február sa niesol v znamení inovácií. ENVI - PAK vyberal víťaza EnviroTech labu

Piaty ročník Lifbee Academy vyvrcholil vo februári slávnostným finále BioInnovation Awards. Mladí vedci a inovátori predstavili v Bratislave prelomové riešenia v oblasti ľudského zdravia a environmentálnej udržateľnosti. Porota, ktorej súčasťou je už od začiatku fungovania Lifbee Academy aj OZV ENVI - PAK, vyberala najlepšie inovácie z projektov v dvoch oblastiach EnviroTech a Life Sciences. Víťazmi sa stali projekty udržateľnejšieho proteínu a predikčného softvéru.

Nové možnosti, perspektívne riešenia v oblasti zdravia či životného prostredia. To v sebe každoročne spája program, ktorý zastrešuje mladých inovátorov, pod taktovkou Lifbee Academy. My v OZV ENVI - PAK sme súčasťou projektu už od jeho začiatku a nemohli sme chýbať ani na tohtoročnom finále, ktoré sa konalo v Bratislave.


Sedem tímov predstavilo svoje nápady

Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK spolu s ďalšími odborníkmi z rôznych oblastí vedy, envira, zdravia či inovácií vyberali počas finálového večera tie najlepšie nápady, ktoré vznikli počas 8-mesačného vzdelávacieho programu a inovačného inkubátora. Podieľalo sa na nich 22 talentovaných účastníkov zo Slovenska a Česka. Tímy mladých inovátorov priniesli riešenia v dvoch oblastiach – EnviroTech a Life Sciences a odprezentovali tak 7 projektov, ktoré reagujú na aktuálne výzvy.




Proteín zo žaburinky do NitroDuck

V EnviroTech Labe, kde je partnerom ENVI - PAK, sa spomedzi štyroch prihlásených projektov stal víťazom tím NitroDuck v zložení Anna Podmanická, špecialistka na výpočty a modelovanie, Marko Mećava, biochemik, a študenti molekulárnej biológie Matúš Grieš a Miroslav Rosputinský. Tím priniesol inovatívny nápad výroby proteínového prášku PowerGreens zo žaburinky pestovanej vo vertikálnych interiérových systémoch. Ide o udržateľnejší proteín, ktorý je v porovnaní s mäsom, tofu alebo hráškovým proteínom výživnejší a lacnejší. „Teším sa, že môžeme byť súčasťou skvelých inovatívnych projektov, ktoré majú potenciál zlepšiť nielen cirkulárnu ekonomiku, ale celkovo aj životné prostredie. OZV ENVI - PAK je dlhoročným partnerom Lifbee Academy a každý rok nás nadchnú výsledky programu, ktoré nám ukazujú, že na Slovensku máme šikovných mladých ľudí s obrovským potenciálom,“ povedala po finále Katarína Kretter. Riešenia EnviroTech labu hodnotili okrem nás aj Michal Nešpor z CB Investment Management a Valentína Kafková z Centra výskumu a vývoja.




Predikčný softvér si na prevenciu nozokomiálnych infekcií

Víťazným tímom Life Sciences labu sa stal tím NERV, ktorého členmi boli Veronika Smolková, študentka biotechnológií, Miroslav Kozel, špecialista na databázy, a Matuš Pukanec, študent medicíny a vedec na katedre Biofyziky. Prvú cenu získali za svoj inovatívny nápad predikčného softvéru využívajúceho strojové učenie na prevenciu nozokomiálnych infekcií. Podľa autorov vedia takýmto spôsobom zachrániť obrovské množstvo životov a ušetriť nemocniciam milióny. V tomto prípade boli hodnotiteľmi odborníci ako Marián Kulich zo SanaClis, David Stíbal z i&i Prague a Marek Hitka z Takeda Innovation Center.

Víťazi si spolu odniesli 10 000 eur na rozvoj projektov a cenné rady od odbornej poroty pre ich ďalšie napredovanie a množstvo iných zaujímavých cien.


Ďalšie zaujímavé projekty

K inovatívnym nápadom v EnviroTech labe patrili ďalšie projekty: biodegradovateľné textilné zmesi ako riešenie eliminujúce mikroplasty; chemická recyklácia farmaceutických blistrov, ktorá zahŕňa efektívne oddeľovanie hliníka od plastu na opätovné využitie a kompostovateľné vzduchové filtre z textilného odpadu ako ekologická alternatíva podporujúca cirkulárnu ekonomiku.

V Life Sciences labe to bolo riešenie domáceho zdravotného testovacieho kitu ako dostupnejšia prevencia a doplnková preventívna prehliadka v zdravotnej starostlivosti a inovatívne zariadenie pre aferézne stroje – riešenie na predĺženie životnosti krvných doštičiek.

Zároveň malo publikum možnosť hlasovať za ich najobľúbenejší tím. Cenu publika získal tím NERV, pre ktorý to bolo druhé víťazstvo večera. Okrem toho na záver vystúpil aj keynote spíker MUDr. Pavol Praženica, CEO & Co-Founder med-tech startupu Medannot, ktorý hovoril o svojej ceste od medicíny k podnikaniu a o tom, ako spája vedu s reálnymi inováciami.