16. 02. 2025
Článok

Návrat plastových slamiek v USA: Krok späť pre životné prostredie

Návrat plastových slamiek v USA: Krok späť pre životné prostredie

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým ruší používanie papierových slamiek a nariaďuje návrat k plastovým slamkám. Tento krok vyvoláva diskusie medzi environmentálnymi organizáciami, aj výrobcami. Zatiaľ čo niektorí vnímajú toto opatrenie ako návrat k osvedčeným riešeniam, iní ho vnímajú ako krok späť v ochrane životného prostredia.

Jednorazové plasty = krátkodobé využitie, dlhodobý problém

V Európskej únii platí od roku 2021 zákaz jednorazových plastových výrobkov, ako sú napríklad plastové slamky, príbory, taniere, vatové tyčinky alebo plastové paličky na balóny. Cieľom tohto opatrenia je obmedziť množstvo plastového odpadu v prírode, keďže tieto produkty majú krátku životnosť, no ich rozklad môže trvať stovky rokov.

Jednorazové plasty navyše patria medzi najčastejšie druhy plastového odpadu v oceánoch a predstavujú hrozbu pre morské živočíchy. Potvrdzujú to aj údaje Európskej komisie, podľa ktorých tvoria plasty viac ako 80 % morského odpadu, pričom jednorazové výrobky sa na tomto čísle podieľajú až 70 %. „Obmedzenie plastových slamiek preto nie je len ekologickou otázkou, je aj príležitosťou pre inovácie a zmenu spotrebiteľských návykov. Tam, kde to bolo možné, sa našli udržateľnejšie alternatívy, ktoré sú rovnako funkčné a pritom nezaťažujú životné prostredie,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.


Plastová slamka je nedôstojné využitie plastu

Na druhej strane, plast je praktický a všestranný materiál s množstvom výhod. „Keď sa plast používa rozumne, ako napríklad pri obaloch v zdravotníctve či potravinárstve, kde plní hygienickú a ochrannú funkciu, tak sú jeho prínosy nepopierateľné. Plast má navyše nízku hmotnosť, je odolný a nie je krehký. Ale jednorazová plastová slamka, ktorá sa použije len na pár sekúnd, je nedôstojné využitie plastu a zbytočné plytvanie zdrojmi,“ dopĺňa Katarína Kretter.

No a prečo predstavujú plastové slamky problém? Plastové slamky sa vyrábali z polypropylénu, ktorý je síce recyklovateľný, no v praxi často končil v zmesovom odpade alebo priamo v prírode. Recyklácia polypropylénových slamiek bola navyše problematická kvôli ich malej veľkosti, ktorá spôsobovala, že sa pri triedení často stratili alebo sa nedali efektívne spracovať. Väčšina týchto slamiek tak končila na skládkach alebo v oceánoch, kde predstavujú riziko pre morské živočíchy. Keď sa plastové slamky dostanú do prírody, môžu sa rozkladať na mikroplasty, ktoré následne kontaminujú pôdu či vodné zdroje a ohrozujú zdravie živočíchov aj ľudí.


Tipy na alternatívy k plastovým slamkám

Slamky sa používajú po celom svete na rôzne účely – od každodenného pitia nápojov až po nevyhnutnú pomôcku pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Zatiaľ čo pre niektorých predstavujú neodmysliteľnú súčasť komfortu a zvyku, pre iných sú zbytočným prvkom, ktorý len zvyšuje množstvo odpadu. Postupný prechod na ekologickejšie alternatívy však vyvoláva otázku, či sú tieto náhrady skutočným riešením, alebo len krátkodobým trendom bez dlhodobej udržateľnosti.


Ak si však neviete predstaviť pitie obľúbeného nápoja bez slamky, existuje hneď viacero ekologických alternatív:

Opakovane použiteľné slamky: Kovové, sklenené alebo silikónové slamky sú trvácne a vhodné na požívanie v domácnostiach aj reštauráciách a je možné ich umývať a opakovane používať. Sklenené a kovové slamky predstavujú aj elegantné riešenie, ktoré vydrží roky.

Jednorazové ekologické slamky: Sú vyrobené z papiera, bambusu, škrobu alebo dokonca cestovín. Tieto slamky sú prírodné, ľahké, biologicky rozložiteľné a menej zaťažujú životné prostredie. Ak je papierová slamka správne navrhnutá, vydrží v tekutine dostatočne dlho.

• Bez slamky: Najjednoduchším riešením je nepoužívať slamky vôbec. Väčšina nápojov sa dá pohodlne piť priamo z pohára alebo fľaše, čím sa úplne eliminuje potreba slamky.


Kultúrne rozdiely a prístup k odpadu

V USA je používanie plastových slamiek hlboko zakorenené, rovnako ako aj iné jednorazové plasty. Nie je preto prekvapením, že USA patria medzi najväčších producentov odpadu na svete. Naopak, v Európe sa legislatíva snaží o obmedzenie takýchto produktov v prospech recyklovateľných alebo biologicky rozložiteľných riešení.

Znovuzavedenie plastových slamiek v USA preto možno vnímať ako krok späť. „Tento krok ukazuje rozdielny prístup krajín k riešeniu environmentálnych problémov. My sa v Európe snažíme hľadať riešenia, ktoré sú dlhodobo udržateľné a šetrnejšie k prírode. A aj keď niektoré nové opatrenia prinášajú so sebou viaceré výzvy, ich prínos pre budúcnosť je nespochybniteľný,“ uzatvára Kretter.



Foto: Pixabay