11. 10. 2024
Článok

Ako prebieha recyklácia textilu na Slovensku

Ako prebieha recyklácia textilu na Slovensku

Od 1. januára 2025 by mal byť triedený zber textilu zavedený vo všetkých samosprávach na Slovensku. Aj preto sme sa pred pár dňami boli pozrieť na to, ako funguje v triediace a recyklačné stredisko pre spotrebiteľský textil spoločnosti TEXTILE House pri Senci. Prehliadku zorganizovala platforma pre obehové hospodárstvo, ktorej sme členom, v spolupráci s Českým cirkulárnym hotspotom.

Triediace a recyklačné stredisko na ploche 16000 m2 patrí k jednému z najväčších na Slovensku a k jednému z najmodernejších v Európe. Denne vytriedia približne 150 ton textilu, ktorý pochádza prevažne z krajín západnej Európy. Do triediarne prichádza textil zo zberných miest, ktorý je už vopred dezinfikovaný a očistený od nečistôt, akými sú ostatný odpad či hrubo znečistený textil. 

Čo sa deje s textilom v triediacom stredisku?

Triedenie prebieha vo viacerých fázach. Prvotným procesom, ktorý prebieha manuálne, je rozdelenie jednotlivých kusov oblečenia na to, ktoré pôjde ďalej do predaja, a to, ktoré pôjde na recykláciu. Na recykláciu putuje najmä znečistené, nadmerne opotrebované oblečenie či odevy ktoré majú nefunkčné zipsy. Viac ako 77 % textilu končí ako re-use, pričom 30-40 % z celkového množstva putuje do vlastných predajní spoločnosti v 11 krajinách Európy. Tento textil je pred exportom ešte manuálne triedený podľa sezónnosti a následne balený do vriec, ktoré sú distribuované do predajní. Zvyšok sa predá v afrických krajinách. Spoločnosť spolupracuje aj s firmami z oblastí filmu a televízie, kde časť oblečenia končí ako kostýmy.




Na recykláciu putuje približne 20 % materiálu, ktorý je následne optickou triedičkou roztriedený podľa materiálov. Časť tohto textilu firma využíva na výrobu handier, ktoré ďalej predáva alebo na výrobu zakrývacej textílie. Recyklát končí aj u odberateľov, ktorí z neho následne vyrábajú izolačné panely či rôzne výplne pre automobilky.





Iba 3 percentá textilu, ktorý TEXTILE house spracuje, putujú na energetické zhodnotenie. Pre uzavretie materiálového kruhu by výrazne pomohla úprava legislatívy pre oblasť textilu a jasnejšie pravidlá, ktoré by motivovali viac spoločností na spracovanie tejto suroviny.






Zakrývacia fólia vyrobená z textilného recyklátu


Perie zo starých vankúšov sa tiež recykluje, čistí a opakovane používa ako náplň do nových




Textilný recyklát roztriedený podľa materiálov