Letný hackathon sa niesol v znamení recyklácie kompozitov
Leto sa väčšine ľudí spája s teplom, prázdninami, dovolenkami a oddychom. Mladí inovátori z Lifbee Academy to však majú trocha odlišné. Počas horúcich dní sa spoločne stretli na Letnom hackathone, ktorého súčasťou sme boli aj my z OZV ENVI - PAK. Aj tento rok sme boli zadávateľom enviro témy, v ktorej šesť tímov hľadalo riešenia a príklady dobrej praxe recyklácie kompozitných materiálov.
Letný hackathon je týždenná výzva, počas ktorej mladí vedci a inovátori hľadajú možnosti, ako sa popasovať so zadanou témou. Najčastejšími námetmi letného hackathonu sú environmentálne témy a udržateľnosť. Inak tomu nebolo ani tento rok a téma sa niesla v duchu envira so zameraním na recykláciu kompozitných materiálov. „S kompozitmi sa stretávame takmer denne, či už v našich kúpeľniach, pri stravovaní alebo pri športovaní. Je to naozaj veľmi rozšírený materiál a nie sú to iba nápojové kartóny, na ktoré si ľudia spomenú hneď z prvej. Práve kvôli ich rozšírenosti a všestrannej použiteľnosti sme vybrali tému následnej možnej recyklácie,“ vysvetlila výber témy Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Aktuálne sa väčšina týchto materiálov energeticky zhodnocuje. Šesť tímov pracovalo na analýze a prieskume trhu alternatív efektívneho spracovania a existujúcich recyklačných systémov pre kompozitné materiály využívané v súčasnosti. Medzi nimi boli najmä obaly z drogérie a kozmetiky, obaly z jedál a nápojov, obaly z liekov, doplnkov výživy či z elektroniky. Inovátori sa zamerali na globálne riešenia s cieľom vyhotoviť odporúčania pre slovenský a český trh.
Pyrolýza, baktérie či mikrovlny
Mladí inovátori odprezentovali výsledky zistení v závere hackathonu. Priniesli nielen zaujímavé, už fungujúce možnosti recyklácie daných materiálov, ale aj nové pohľady na rozšírenie týchto kapacít a odporúčania na koncentráciu viacerých trhov, aby sa niektoré recyklačné kapacity stali dostupnými. Ponúkané a prezentované riešenia zaujali všetkých – od hodnotiteľov až po ostatné tímy. „K takým určite patrilo nazretie na chemickú recykláciu pomocou pyrolýzy, pyrolýzu indukovanú mikrovlnami alebo aj recyklácia na základe biologických komponentov, akými sú rôzne baktérie či huby,“ uviedla Katarína Kretter. Zaujímavé riešenie našiel aj tím, ktorý sa venoval kompozitným obalom na elektroniku. „Obaly na elektroniku patria k najnáročnejším obalovým materiálom, čo sa materiálového využitia týka, a vyžadujú špecifické vlastnosti, ktoré je ťažké docieliť použitím jednotlivých materiálov. Využitie kompozitných materiálov umožňuje kombinovať vlastnosti zúčastnených zložiek,“ uviedol tím vo svojej anotácii a pozrel sa na nanokompozity, na báze kremíka, ktoré podľa nich môžu byť degradované a recyklované už pri izbovej teplote. Inovátori nachádzali riešenia v každej z vyššie spomínaných kategórií a tieto riešenia budú zverejnené ako otvorené dáta aj pre verejnosť.
Hackathon je maratón hackovania
Ako uviedol Matej Held, jeden zo zakladateľov Lifbee Academy, hackathon vytvára podmienky na tvorbu inovácie: účastníci majú pokryté základné potreby a vybavenie, preto sa môžu sústrediť na riešenie problému. „V bežnom živote máme málo priestoru premýšľať inovatívne – sme pohltení prácou a povinnosťami. Hackathon je maratón hackovania. Za predom určený obmedzený čas má skupina ľudí prísť s riešeniami na stanovený problém. Takéto časové obmedzenie a intenzita vyburcujú k čo najlepším výsledkom. Je to priestor, v ktorom môžeme rozmýšľať mimo zabehnutý rámec (out of the box),“ vysvetlil Held. „S platformou Lifbee spolupracujeme už pár rokov a naozaj nás veľmi teší, že sa mladá generácia s takým zanietením venuje odpadovým témam. Je to skvelý príklad toho, ako sa vzájomnou podporou vieme dopracovať k inovatívnym riešeniam s pozitívnym dosahom na životné prostredie,“ povedala Kretter.
Vzájomné prepájanie
Lifbee Academy nie je len o získavaní skúseností a ponúkaní inšpirácie, ale cieľom zakladateľov je najmä robiť veci, ktoré majú reálny dopad. „Hlavnou myšlienkou je prepájať účastníkov inovátorov s inovatívnymi spoločnosťami. Inovátori získajú skúsenosť a spoločnosť inšpiráciu a kontakt s mladým talentom. Ak inovátori prídu s riešením, ktoré sa aplikuje, alebo inšpiruje spoločnosť k novému spôsobu myslenia nad problémom, tak ten dopad je evidentný, nakoľko spoločnosti sú už v zabehnutej praxi a takýto prienik nových myšlienok je škálovateľný,“ podotkol Held. Po tomto letnom hackathone čaká na účastníkov inkubátor, teda časť, kedy budú už v novozaložených tímoch pracovať na vlastných inovatívnych nápadoch. „Na konci Lifbee Academy by sme tu mali mať novú generáciu inovátorov pripravených prinášať inovácie v oblasti environmentálnej udržateľnosti a ľudského zdravia, ktorí sa pridajú k ostatným našim absolventom. Tí sa už dnes aktívne zapájajú do budovania slovenského a českého inovačného prostredia,“ dodal na záver Held.