04. 07. 2024
Článok

Mladí reportéri pre životné prostredie opäť bodovali na medzinárodnom poli

Mladí reportéri pre životné prostredie opäť bodovali na medzinárodnom poli

Slovenskí študenti zapojení do programu Mladí reportéri pre životné prostredie opäť zožali úspech na medzinárodnom poli. V konkurencii 248 príspevkov zo 46 krajín sveta získali jedno prvé a dve druhé miesta. Témami tohto ročníka boli klimatická zmena, znečistenie a strata biodiverzity. Súčasťou slovenskej poroty, ktorá vyberala príspevky do medzinárodného kola, bol aj ENVI - PAK.

Medzinárodnú porotu, ktorá vyberala na základe víťazných príspevkov z národných kôl, zaujali Lukas Vyhnalík a Nina Šidlíková, ktorí získali zlato s článkom Malý filter veľkého problému. Porota ocenila najmä ich aktivitu v pripravovanom projekte komunitnej záhrady. Článok o Sklenenej architektúre, ktorá je pohromou pre migrujúce vtáky od Hany Noščákovej si vyslúžil druhú priečku a v tomto prípade boli vyzdvihnuté predovšetkým originalita a kvalitné spracovanie témy. Mária Jánošíková s videom Menej odpadu, viac ohľadu zaujala členov poroty autenticitou, ale tiež tým, že ponúkla mnoho ľahko realizovateľných tipov na udržateľnejší spôsob života. „Každým rokom sú výbery v národných kolách náročnejšie, keďže príspevky rastú/naberajú na kvalite. Medzinárodná porota to musí mať naozaj nesmierne ťažké pri výbere tých najlepších,“ uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, ktorá je zároveň jednou z mentoriek v programe a dlhodobo sa venujeme vzdelávaniu v oblasti triedenia odpadu.

Mária s Hanou, ako víťazky kategórie 19 – 25 rokov, dostali zároveň pozvánku na medzinárodné stretnutie národných koordinátorov vzdelávacích environmentálnych programov, ktoré sa uskutoční v marci 2025 v Južnej Kórei. „Úprimne nás teší, že sa mladí ľudia zaujímajú o environmentálne témy, ktoré ovplyvňujú planétu v menšej alebo väčšej miere. Neboja sa nielen upozorňovať na problémy, ale aj hľadať a ponúkať možné riešenia,“ doplnila Katarína Kretter.


Najviac zapojených reportérov v histórii

Tento rok bola na súťaži doposiaľ najvyššia účasť, čo je dôkazom, že mladých ľudí z celého sveta téma životného prostredia zaujíma. Víťazi medzinárodného kola sa v príspevkoch venovali širokému spektru environmentálnych problémov, týkajúcich sa napríklad vesmírneho odpadu, hlukového znečistenia, koralových útesov, mestských divokých lúk, obalového a potravinového odpadu, módy či medicíny. Víťazi súťaže získali diplomy a ich práce budú zverejnené v medzinárodných médiách, na environmentálnych platformách či prezentované na konferenciách. Ocenené práce si môžete pozrieť na platforme Exposure. Témou ďalšieho ročníka je obnova ekosystémov. Od budúceho školského roka zároveň pribudne nová kategória podcasting, ktorá poskytne novú platformu pre mladých reportérov na zdieľanie ich environmentálnych príbehov.


30 rokov fungovania projektu

Medzinárodný environmentálny vzdelávací program Young Reporters for the Environment (YRE) koordinuje Foundation for the Environmental Education so sídlom v Kodani. Na medzinárodnej úrovni funguje už 30 rokov. Na Slovensku Program YRE (www.mladireporteri.sk) realizuje od roku 2009 Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne a zastrešuje sieť Špirála. Mladí reportéri zapojení do projektu informujú o výzvach vo svojich miestnych komunitách, ale zároveň predstavujú premyslené riešenia a pomáhajú zvyšovať povedomie o enviro témach. OZV ENVI - PAK je súčasťou programu už 8 rokov.