05. 07. 2024
Podcast

O. Poláček: Záleží nám na tom, aby Pohoda bola jedným z najčistejších festivalov

O. Poláček: Záleží nám na tom, aby Pohoda bola jedným z najčistejších festivalov


O čistotu na Pohode sa stará približne 130 upratovačov a ďalších 70 dobrovoľníkov pomáha pri triedení odpadu v separačných miestach. V kempoch dobrovoľníci rozdávajú ľuďom vrecká na odpad, aby udržiavali čistotu okolo svojich stanov. Manažér produkcie festivalu Pohoda Ondrej Poláček sa s nami rozprával nielen o odpadoch a triedení, ale aj o ďalších zelených riešeniach, ktoré Pohoda podporuje.


Ondrej, v tíme Pohody si už celkom dlho. Skús možno zaspomínať na svoje úplné začiatky a aj povedať našim poslucháčom, čomu sa vlastne dnes venuješ v rámci festivalu Pohoda?

Moje začiatky siahajú pomerne ďaleko. To bol rok 2008 a vtedy som bol ešte na gymnáziu a jedného dňa došiel kamarát s tým, že či nechcem ísť brigádovať na Pohodu. A išli sme vlastne v ten rok stavať ploty a mali sme z toho veľmi dobrý zážitok. Tak vlastne odvtedy sme sa každé leto vracali na Pohodu. Nejaké roky som ešte brigádoval v rámci stavby festivalu pred a po. A potom som sa dostal do užšieho tímu, ktorý je a zhruba mesiac sa venuje Pohode a tam som vlastne pomáhal väčšinou produkcii.


A teraz si tam už na plný úväzok asi a vlastne Pohodu robíš celý rok.

Sme tím okolo 10 - 11 ľudí, ktorý celý rok v podstate organizuje festival. Máme aj nejaké menšie koncerty – či už v Bratislave alebo ešte robíme aj jeden koncert v Gregorovciach.


Čo máš na starosti v rámci tímu Pohoda?

No volá sa to produkcia. Je to vlastne technické zabezpečenie festivalu. Máme to rozdelené s kolegyňou Paulou. Ona má tie veci okolo umelcov, kapiel, hudby, stejdžov, svetiel a ja mám takú tú druhú stránku produkcie. To znamená ten areál samotný, energie, veci ohľadom dopravy, nahlášky a podobné veci.


Koľko to celé možno trvá? Lebo pre návštevníkov festival trvá 3 - 4 dni. Keď rátame aj nedeľu, celú a celý štvrtok, tak sú to štyri dni. Ale koľko teda trvajú práce, kedy sa na tom letisku niečo začne robiť a skončí. To je aké časové obdobie?

My tento rok ideme 28. júna na letisko a vlastne vtedy už začneme v plnom prúde budovať areál. Na začiatku sa vytyčujú jednotlivé stavby, ale už aj prví dodávatelia nám vlastne cez víkend začnú stavať. Tam sú vlastne primárne tie veľké modré stany, ktoré sú také typické pre pohodu. A potom už od 1. júla v podstate nabieha v plnom prúde s budovaním areálu a sme tam až do 22.7. Takže je to tak vyše troch týždňov.


Pre nás všetkých končí Pohoda v nedeľu a vy ešte dobré dva týždne po tom zarezávate.

Áno, ale pre nás to má zmysel. Keď sme celoročne v kancelárii, keďže je to viac počítačová práca. Ale už keď sa dostaneme ako tím na letisko, tak sa zmení aj tá dynamika. A už v podstate realizujeme tie veci, ktoré sa celý rok plánovali. Tak za mňa je to zábava.


Festival Pohoda je známy už dlhé roky ako najčistejší festival na Slovensku a podľa mňa nielen na Slovensku. Vieš alebo spomínaš si, kedy a ako vlastne vôbec vznikla myšlienka, že by sa mohol festival uberať takouto zelenou, ekologickejšiu cestou?

Už v roku 2006 sa začalo s triedením odpadu na Pohode. Vtedy to robili dobrovoľníci s tým, že to pretrieďovali ešte po festivale. Potom vlastne v roku 2014 pribudli vratné poháre, ktoré boli ako keby taký „game changer“ v tom celom. Pamätám si na tie obdobia bez vratných pohárov, keď boli jednorazové plastové, tak sa v podstate pred hlavným pódiom po koncerte headlinerov zametala celá plocha s takými obrovskými metlami. V roku 2015 sme potom začali so zbieraním organického odpadu, ktorý vlastne odvádzame primárne do bioplynky. Potom v roku 2017 sme vlastne prišli s tým, že sme zaviedli vlastne pre celé gastro a pre všetkých predajcov povinnosť mať kompostovateľné obaly na jedlo, a teda všetky nádoby okolo toho. A v roku 2018 sme prišli v spolupráci s Univerzitou Komenského k takému zaujímavému projektu. Ide z časti o dobrovoľnícku činnosť, ktorá v konečnom dôsledku spočíva v tom, že asistujú návštevníkom, aby správne separovali odpad. Teda návštevník príde do separačného miesta, tam má rôzne nádoby a dobrovoľník mu poradí a usmerní ho, kam má čo vyhodiť.


A ešte k tomu vlastne pribudol zálohovací systém. Ten je asi úplne najnovší.

Áno, ten pribudol v roku 2022. Vtedy to bola tiež taká výzva, lebo predtým sme to v podstate neriešili. Teda my sme zbierali PET fľaše už predtým na tých separačných miestach, ale teraz bola otázka, ako budeme manipulovať s tými zálohami a podobne. Nakoniec sme to vyriešili tak, že návštevníci majú možnosť dobrovoľne nám darovať tieto obaly s tým, že my si tie zálohy nenechávame, ale darujeme ich na nejakú dobročinnú vec. Aj tento rok to bude Music Safe z Ukrajiny, teda asociácia, ktorá pracuje a pomáha na Ukrajine.


My si takmer od začiatku spolupráce s festivalom pamätáme to zavádzanie triedenia. To boli také tie pionierske časy, keď ENVI - PAK do toho naskočil v roku 2007. Aj to dočisťovanie vtedy bolo naozaj veľkou úlohou, pretože tie poháre zostávali na zemi. A dnes vidíme, že práve tie vratné poháre, ktoré sa používajú, zabezpečujú naozaj až sterilnú čistotu. Ako je to vlastne s návštevníkmi? Ako vnímajú návštevníci podľa teba tieto zmeny? Človek si ide na festival oddýchnuť, užiť si svoju obľúbenú kapelu, stretnúť sa s kamarátmi, pokecať... Majú ochotu ľudia triediť, zaoberať sa vlastne odpadom a takým tým ekologickým naladením sa. Ako k tomu pristupujú ľudia?

Ja musím povedať za nás, že máme perfektných návštevníkov. Tento rok som sa pozeral vlastne na čísla z roku 2023 a 2022 a tam, čo sa týkalo ako keby celkovej produkcie odpadu, tak my sme tam mali na návštevníka na deň kilo odpadu. Teda zhruba 1,03 kg vyprodukovaného odpadu, čo keď som si porovnával s číslom, ako je to vlastne na Slovensku priemerne, tak je to 1,3 kg. Čo znamená, že ľudia tu v podstate vyprodukujú menej odpadu. A tam teda boli zarátané aj všetky produkčné veci festivalu, čo sa týka odpadu. A čo sa týka potom separovaného odpadu, tak tam tá miera oproti nejakému slovenskému priemeru bola o niečo nižšia.




V podcaste sa okrem toho ešte dozviete:


  • Pohoda Festival má kreatívne workshopy ako nakladať s odpadom
  • ako fungujú separačné body na Pohode
  • Prečo Pohode záleží na tom, aby bola ekologickým festivalom