26. 11. 2024
Článok

Vo voľne pohodenom odpade dominujú cigaretové ohorky, ukázala analýza

Vo voľne pohodenom odpade dominujú cigaretové ohorky, ukázala analýza

V OZV ENVI - PAK od roku 2020 analyzujeme a vyhodnocujeme, koľko a aké druhy ľudia najčastejšie odhodia na zem. Tohtoročná jesenná analýza, ktorá sa konala v 27 lokalitách Slovenska, opäť ukázala výraznú dominanciu cigaretových ohorkov vo voľne pohodenom odpade, za ktorými nasledovali iné plasty a tretí skončil s pomerne veľkým rozdielom papier. Na opačnom konci rebríčka sa ocitli PET fľaše a nápojové plechovky. 

Počas jesene sme v OZV ENVI - PAK vykonali ďalšiu z analýz voľne pohodeného odpadu (litteringu). Na jeho zloženie sme sa pozreli v 27 lokalitách naprieč Slovenskom, pričom sme sa zameriavali na evidenciu počtu odhodených kusov. Po vyzbieraní bol odpad rozdelený do 12 skupín a následne vytriedený do príslušných vriec a kontajnerov. Najviac, čo sa počtu týka, bolo cigaretových ohorkov a rôznych druhov plastu (obalov od sladkostí, pochutín a podobne). Dnes sa už nápojové PET fľaše a plechovky, ktorých bolo pred zavedením zálohovania výrazne viac, prepadli na spodné priečky.


Zber odpadu prebiehal v rôznych častiach Slovenska

Väčšina miest, kde sa odpad zbieral, je totožná s predchádzajúcimi analýzami. Počas tejto sa zbieralo na viacerých miestach v Bratislave, v Pezinku, Chorvátskom a Slovenskom Grobe, v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, Čunove, Miloslavove, na Kunovskej priehrade v Senici, Stupave, Senci, vo Veľkom Bieli, v Podolí, Rybanoch, Trnave, Ivanke pri Dunaji, Španej Doline, Hornom Badíne, pri jazere v Hodruši Hámroch, Plešivci, Sečovskej Polianke, Kvetnici či Nižnom Hrušove.


Cigaretové ohorky v prírode pokračujú v nastolenom trende z posledných rokov

Ostatné analýzy – z roku 2022 a 2023, ukázali dominanciu cigaretových ohorkov, ktoré sú najčastejšie voľne pohodeným odpadom v prírode. Zavedením zálohovania od roku 2022 významne ubudlo nápojových PET fliaš a plechoviek. Okrem spomínaných ohorkov, ktoré skončili opäť na nelichotivom prvom mieste a z celkového počtu vyzbieraných odpadkov ich bola takmer polovica – 44 %, sa na popredných priečkach držia aj iné plasty (25 %), medzi ktorými sa nachádzajú hlavne obaly z pochutín a tretí je papier (9 %).

Oproti predošlému roku sa percentuálne zvýšil podiel cigaretového odpadu o takmer 10 %. Jemne narástol aj podiel odpadu v kategórii iné plasty a papierový odpad – obe o približne 2 %. Pri ostatných druhoch vidíme pokles, asi najvýraznejší zaznamenalo sklo – nápojové obaly, ktoré tento rok kleslo z minuloročných 7 % na 3 %.




Ľudia si čoraz viac všímajú voľne pohodený odpad

Podľa prieskumu spoločnosti IPSOS z októbra tohto roku, ktorý bol odprezentovaný počas ENVI Summitu 2024, až 33 % ľudí vníma hromadenie odpadu ako jeden z hlavných environmentálnych problémov, ktoré sa týkajú Slovenska. Prvým bolo odlesňovanie (39 %) a tretím znečistenie vody (27 %).

„OZV ENVI - PAK už dlhodobo upozorňuje na problém litteringu. Napríklad zber voľne pohodeného odpadu a jeho následná analýza patrí už niekoľko rokov do portfólia našich aktivít nad rámec zákonných povinností. Samotnému litteringu sme sa premiérovo venovali už v roku 2019, keď sme na Slovensku organizovali ploggingové podujatia a následne sme prišli s iniciatívou Vezmi si ma, ktorá funguje dodnes a pomáha čistiť slovenské mestá a obce. Na novú úroveň sme túto aktivitu posunuli cez behaviorálny projekt, ktorého cieľom je meniť správanie ľudí, nakopnúť ich k tomu, aby odpad neodhadzovali na zem, lebo len samotné vyčistenie miest nie je trvalým riešením tohto problému,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.




Na západe dominoval cigaretový odpad, východ ovládli iné plasty

Na západnom Slovensku vrátane Bratislavy sa v najväčšej miere nachádza cigaretový odpad (49 %), ktorý oproti minulému roku narástol o 12 %. Druhá priečka patrí iným plastom mimo nápojových PET fliaš (21 %), nasleduje papier (9 %), hygienické potreby (5 %) a iné odpady (4 %), kde boli zaradené napríklad textil, obuv, pneumatiky a podobne. Ostatné vyzbierané druhy odpadu majú 4 a menej percent.

V strede Slovenska skončili iné plasty a cigaretový odpad na rovnakej úrovni (31 %). Druhú priečku obsadilo iné sklo, ktorého sa práve v strede krajiny našlo najviac (10 %) a tesne za ním skončil iný odpad (9 %). Ostatné druhy mali 4 a menej percent. Zaujímavosťou je, že v tejto časti Slovenska sa našli aj 4 % PET fliaš, čo je nad priemerom a môže to byť výsledkom lenivosti ľudí odnášať si tieto obaly na nápoje z rekreačných oblastí. Na druhej strane sa tu nenašli nápojové kartóny ani bioodpad.

Na východe obsadili prvú priečku iné plasty (38 %) a hneď za nimi skončil cigaretový odpad (32 %). Tretí v poradí bol papier (9 %) a štvrté skončili nápojové plechovky (5 %), pričom tie sa v ostatných častiach vyskytovali na chvoste rebríčka s hodnotou okolo percenta. Ostatné druhy odpadu boli nájdené v zanedbateľnom množstve.




Ľudia sú ochotní odhodiť rôzne veci – od zapaľovača po topánku

Ako postupne ukazujú aj naše analýzy, zloženie voľne pohodeného odpadu prechádza časom istými zmenami. Kým v roku 2020 dominovali iné plasty, PET nápojové obaly a nápojové plechovky, spustením zálohovania druhé a tretie spomínané postupne vymizli a teraz sa tam nachádzajú len v minimálnej miere. Naopak, stále sa dá nájsť niekde v kríkoch pohodená pneumatika, vyhodená topánka či nejaký textil. „Voľne pohodený odpad OZV ENVI - PAK analyzuje už od roku 2020, pričom sa zameriava na evidenciu počtu odhodených kusov. Zaujíma nás totiž správanie sa ľudí k odpadu a „ochota“ odhadzovať ho na zem namiesto toho, aby s ním naložili správne – vytriedili ho a vyhodili do koša. Výsledky analýz využívame pri organizovaní preventívnych aktivít a vzdelávacích kampaní,“ doplnila Katarína Kretter s tým, že pravidlom je, že ľudia skôr vypustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný, lebo veď jeden kus odpadu sa v kope iných stratí. Preto majú stále zmysel aj čistiace aktivity.