18. 03. 2021

Odpad, ktorý vyzerá ako luxusné lahôdky, upozorňuje na potrebu recyklovať viac

Odpad, ktorý vyzerá ako luxusné lahôdky, upozorňuje na potrebu recyklovať viac
OZV ENVI - PAK oslavuje Svetový deň recyklácie (18. marec) netradičnými umeleckými fotografiami. Séria Recyklácia na tanieri upozorňuje na potrebu zvýšenia recyklácie na Slovensku. Autorom fotografií je šéfkuchár modernej streetfood značky Bao Brothers, Michal Konrád. Oceňovaný šéfkuchár na taniere namiesto zvyčajných lahôdok naaranžoval odpad v rôznom štádiu recyklácie.

Zemiak pečený v pahrebe, tacos, čokoládové pralinky, club sendvič, polievka z morských rias alebo šošovicový prívarok. Krásne nadizajnované taniere na prvý pohľad vyzerajú na zjedenie. Jazyky a žalúdky by však poriadne potrápili, jedlá na tanieroch sú pripravené zo surovín, ktoré vznikli z vytriedeného odpadu

Slovensko potrebuje zvýšiť mieru recyklácie

Odpad prechádza pri svojej recyklácii rôznymi štádiami. V mnohých vôbec nepripomína pôvodné výrobky, skôr sa podobá na suroviny v kuchyni, čo inšpirovalo ENVI - PAK, aby oslovil šéfkuchára Michala Konráda.

Čokoládové pralinky alebo sklársky piesok, grafitový polystyrén, PET vločky a PET regranulát?

„Čoraz viac šéfkuchárov sa snaží zo surovín, s ktorými pracujú, vyťažiť maximum. Nielen, že tým šetria peniaze, ale netvoria tak ani toľko odpadu, keďže takmer všetko spotrebujú. Tento trend nás inšpiroval, aby sme si Svetový deň recyklácie pripomenuli netradične. Hoci sa na Slovensku darí recyklovať čoraz viac, toto tempo nestačí na naplnenie kvót, ktoré stanovila Európska únia,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing, ENVI - PAK.

Slovensko plánuje zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu z 39 percent (v roku 2019) na 55 percent do roku 2025. V roku 2030 by sa už malo recyklovať 60 percent komunálneho odpadu.

Polievka z morských rias alebo črepy zo skla?

Kuchár spotrebuje všetko „od nosa až po chvost“

V angličtine sa prístup maximálneho vyťaženia zo suroviny označuje výrazom „nose to tail“. „Keď kuchárovi v minulosti prišla do kuchyne ryba, vyfiletoval ju a použil z nej tak 40 %, zvyšok šiel do odpadu. Dnes sa uvažuje inak. Kosti sa dajú použiť do vývaru a šupiny s kožou napríklad na čipsy. Využiť sa dajú aj ďalšie časti, vždy to závisí od typu ryby,“ vysvetľuje Michal Konrád.

Šošovicový prívarok alebo PP regranulát, PET vlákno a recyklovaný papier?

„V kuchyni aj v súkromí si dávam veľký pozor na triedenie odpadu. Jedlo, ktoré u nás varíme a balíme do donášky, je v recyklovateľných obaloch. A tiež oceňujem, keď s naším street food projektom niekam ideme a na podujatí dbajú na správne triedenie. Iba tak totiž môžeme podporiť aj recykláciu.“

Kampaň Recyklácia na tanieri podporuje myšlienku, že recyklácia je téma, ktorú by sme mali mať „na tanieri“ a na pamäti všetci. Pri každom druhu odpadu si je dobré uvedomovať, že materiál, ktorý odhadzujeme, raz môže slúžiť ako ďalší výrobok. Je preto dôležité naučiť sa správne triediť podľa pravidiel, ktoré platia v konkrétnom meste alebo obci.

Tacos alebo zmes rozvlákneného papiera, sklárskeho kmeňa, PET vločiek a PET vlákna?

 

Zemiak pečený v pahrebe alebo penové sklo, PET vločky a PET vlákno?