Sobota sa niesla v Považskej Bystrici v znamení Vezmi si ma!
V sobotu sme v rámci kampane Vezmi si ma čistili centrum Považskej Bystrice. Súčasťou akcie bola aj talkshow o triedení a o tom, ako to vlastne s odpadom u nás je s moderátorom Michalom Sabom, Považskobystričankou Mirkou Miškechovou, zástupcami samosprávy a miestneho jaskyniarskeho klubu. Samozrejme, na záver sme vyzbieraný odpad s dobrovoľníkmi aj správne vytriedili.

Vezmi si ma! Takto znela výzva, s ktorou sme prišli v sobotu do Považskej Bystrice. „Vezmi nielen voľne pohodený odpad zo zeme a odnes ho tam, kam patrí, ale vezmi aj svojich kamarátov, rodinu a známych, aby vás pri čistení svojho okolia bolo čo najviac. Lebo spoločne pomôžeme prírode zbaviť sa voľne pohodených odpadkov oveľa ľahšie,“ vysvetlila zmysel kampane riaditeľka PR a marketingu spoločnosti ENVI - PAK Katarína Kretter. Zároveň dodala, že práve prostredníctvom nového projektu, ktorý odštartoval v Považskej Bystrici, sa spoločnosť v mene výrobcov rozhodla bojovať proti litteringu, teda voľne pohodenému odpadu.

Súčasťou podujatia bola aj talkshow The Big Waste Talk, v ktorej sme so zástupcami mesta, miestnych jaskyniarov, speváčkou a lokálpatriotkou Mirkou Miškechovou a moderátorom Michalom Sabom diskutovali o problémoch s odpadom, o tom, ako funguje triedenie v Považskej Bystrici, ale aj o tom, ako ho my sami môžeme zlepšiť. Nechýbali ani súťaže v správnom triedení odpadu a vzdelávacie aktivity.

 

Po diskusii sa od rečí, samozrejme, prešlo aj k činom. Vyzvali sme zúčastnených, aby sa spoločne s nami vybrali zbierať voľne pohodený odpad v okolí. „Zapojilo sa približne 30 ľudí a vyzbierali sme takmer 20 vriec odpadu, ktorý sme potom aj správne vytriedili,“ uviedla Kretter s tým, že cieľom tejto kampane je, aby sa do nej časom zapojilo čo najviac miest a obcí. Na stránke http://www.vezmisi.ma môže ktokoľvek zistiť, či a ako je jeho obec už aktívna v tejto oblasti, a ak nie je, je tam jednoduchý návod, ako sa podobné podujatie dá zorganizovať.  

 

Sobotným upratovaním sme sa zároveň zapojili aj do Svetového čistiaceho dňa (World Cleanup Day), ktorý sa konal v 150 krajinách s ambíciou zapojiť 5 % ich populácie a upratať svoje okolie. Na Slovensku túto aktivitu organizovalo združenie Upracme Slovensko.