Víťazkou výzvy „Adoptuj si prírodu“ je Nela Stanková

My všetci sme reportéri. Takto znel názov projektu Mladých reportérov pre životné prostredie, s ktorými už dlhodobo spolupracuje OZV ENVI-PAK. Mladí reportéri posledné mesiace prinášali stále nové a nové výzvy, aby ľudí upozorňovali na to, že príroda by nemala byť nikomu ľahostajná. Na Deň životného prostredia pripravili mladí reportéri a ENVI-PAK spoločnú výzvu „Adoptuj si prírodu“, ktorá už pozná svojho víťaza. Porotu najviac zaujala Nela Stanková. Práve ona môže byť inšpiráciou a pozitívnym príkladom pre všetkých.

Na životnom prostredí záleží aj v čase pandémie. Presne takto sa k tomu postavili všetci, ktorým nie je príroda ľahostajná. Hoci COVID-19 na niekoľko týždňov zatvoril školy a mnohé zariadenia, nezabránil tomu, aby si mladí reportéri s rúškami na ústach aj naďalej pozorne všímali svoje okolie a priniesli tak množstvo súťažných príspevkov v jednotlivých výzvach projektu My všetci sme reportéri. Vo finálnej výzve „Adoptuj si prírodu“, ktorá vznikla spoločne s projektom Vezmi si ma, ktorého iniciátorom je OZV ENVI-PAK, upozorňovali aj na to, aké dôležité je mať svoje okolie, svoj kúsok prírody v hľadáčiku dlhodobo. Nech nejde len o jednorazovú záležitosť.

 

Poznáme víťazku

Do finálovej výzvy sa zapojilo množstvo reportérov - nadšencov krásnej prírody. „Sme radi, že ľudia prijali našu výzvu a neváhali si adoptovať svoj kúsok. Prišli naozaj veľmi inšpiratívne fotografie z miest, ktoré si reportéri vzali pod svoju ochranu a rozhodli sa svojou troškou prispieť k tomu, aby tam bolo čistejšie a krajšie,“ uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie a marketingu spoločnosti ENVI-PAK. Víťazkou tejto výzvy sa stala Nela Stanková z Majcichova, ktorá sa postarala o miesto za ich záhradou a záhradami susedov. „Príspevok Nely nás zaujal najmä tým, že nejde o jednorazové čistenie, ale súťažiaca sa spolu s maminou rozhodli nielen vyčistiť vybrané miesto, ale aj pravidelne dozerať na to, aby nedochádzalo k jeho opätovnému znečisťovaniu a zapratávaniu čiernymi skládkami,“ dodala Kretter. Pre víťazku má ENVI-PAK pripravené zaujímavé ceny, ktoré ju povzbudia do ďalšej práce.

(Miesto za záhradami je už čisté. Foto: Nela Stanková)

 

Úspechy aj v zahraničí

Program Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE). Je určený mladým ľuďom vo veku 11 - 25 rokov. Slovensko je do programu zapojené od roku 2009 a už od prvých rokov dosahuje v programe mimoriadne výsledky. V súťaži mladých reportérov z krajín zapojených do programu slovenskí reportéri pravidelne získavajú tie najvyššie ocenenia, v roku 2019 získali päť prvých a jedno druhé miesto v konkurencii 40 krajín z celého sveta. „V ENVI-PAK sme naozaj radi, že môžeme byť už niekoľko rokov súčasťou tohto projektu a podporovať mladú generáciu reportérov, ktorým sú príroda a životné prostredie veľmi blízke,“ uzavrela Kretter.