04. 04. 2022

Známi knihomoli radia, čo s knihami, ktoré už nechceme

Čo s knihami, ktoré už nechceme? Nevyhadzujme ich, radšej ich vymeňme alebo darujme Aj tí najvšestrannejší čitatelia občas dostanú do daru knihu, ktorá ich nebaví. V rodine sa občas dedia knižnice čitateľov, ktorí mali úplne iný vkus ako ich potomstvo. Čo potom? Možností, ako naložiť s knihami, ktoré už jednoducho nechcete, je viacero.

Prines knižku – odnes knižku – alebo niečo iné

Zbaviť sa kníh, ktoré vám nesadli alebo po prečítaní už viac nechcete mať vo svojej knižnici, vám pomôžu špecializované knižné skupiny na sociálnych sieťach alebo podujatia, tzv. book swapy, na ktorých sa dajú knižky vymieňať osobne. Okrem nich sú tu aj internetové burzy, kde nemusíte meniť len knižku za knižku. V špecializovaných knižných skupinách na sociálnych sieťach, ako napríklad Výmena kníh alebo Burza kníh, si môžete knižky vymieňať, ale aj predávať. Nájdete tam všetko od detektívok cez romantické príbehy a knihy pre deti. Výhodou je, že sa môžete naraz zbaviť aj väčšieho množstva kníh, ktoré stačí nafotiť a publikovať.

Internetové skupiny určené na výmenu či darovanie čohokoľvek, čo sa vám už nehodí, hľadajte na sociálnych sieťach jednoducho podľa miesta svojho bydliska, aby ste kvôli výmene nemuseli ďaleko cestovať alebo si knihy posielať poštou. Výhodou týchto skupín bez špecifikácie je, že knižky môžete vymeniť trebárs za domáci džem, rámiky na fotky alebo čokoľvek iné, čo práve zháňate.

ZAUJÍMAVOSŤ: Vôňa knižky je pre mnohých atraktívna. Privoniavanie ku stránkam kníh sa nazýva „bibliosmia“.

 

Pozor na danajské dary

Možno vám pri zbavovaní sa knižiek napadne, že by ich ocenili v nemocniciach, knižniciach, antikvariátoch alebo vo voľnočasových centrách pre deti. Nie vždy to však musí byť pravda. Tieto miesta majú často knižné kapacity už plné, preto im najskôr zavolajte, než sa rozhodnete pre spontánne dobré skutky.

Ak neviete, kde knižky potrebujú, obráťte sa na odborníkov, ktorí knihy zbierajú a sprostredkovávajú. K dispozícii je vám košický projekt Útulňa kníh alebo Domov použitých kníh, ktoré pôsobí v hlavnom meste a okolí.

Chybu neurobíte, ani ak si vo svojom okolí vyhliadnete knižnú búdku alebo „bibliobox“, v ktorom môžete knihy v malom množstve nechať, ale si aj zobrať tie, ktoré vás zaujmú. Myslite však aj na tých, ktorí prídu po vás, a vyberajte do knižných búdok tituly, ktoré si ešte môžu nájsť svoje publikum.

ZAUJÍMAVOSŤ: Materiál z jedného stromu poslúži na výrobu približne 50 kníh.

 

Ako premeniť sklamanie na radosť

Napriek celým súhvezdiam hviezdičiek v odporúčaniach sa občas stane, že nám ani tá najospevovanejšie kniha nesadne. Čo potom s nimi, s raz čítanými a ešte voňavými knihami? Ponúknite ich na predaj výkupcom kníh. Na internete nájdete možností viac. Knihovrátok kníhkupectva Martinus vykupuje novšie vydania kníh, ktoré sú ako nové alebo mierne opotrebované, a o ktoré, pravdaže, majú čitatelia stále záujem. Za svoje knižky dostanete poukážku na ďalší nákup, aby ste sklamanie z knihy, ktorá vám nesadla, mohli premeniť na radosť.

ZAUJÍMAVOSŤ: Viete, čo znamená japonské slovo „tsundoku“? Nakúpiť si knihy, no nikdy si ich neprečítať.

 

Do dobrých rúk, ktoré si vyberiete

Pri veľkých rodinných upratovaniach knižníc po starých rodičoch občas zostane veľa kvalitných kníh. O také môžu mať záujem novootvorené kaviarne, ktoré si majitelia okrem izbových kvetov chcú vyzdobiť aj poličkami s knihami. Tie knihy už zrejme nikdy nikto čítať nebude, ale ukazuje sa, že vedia slúžiť aj inak.

A čo s veľmi poškodenými knihami?

Nech už sa na knižky pozeráme ako na príbehy, na kľúče k spomienkam alebo na nové fantastické svety, či sa nám to páči alebo nie, knihy sú aj materiál. Sú z papiera, a keď raz napriek všetkým snahám o udržanie ich pri živote doslúžia, treba sa s nimi správne rozlúčiť.

„O knihy sa treba starať, kým sa to len dá. Ak sa nám nehodia, môžeme ich darovať priateľom alebo im nájsť iný vhodný domov,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI - PAK a dodáva: „Keď však knihy doslúžia, alebo sú v stave, kedy sa už  nedajú dobre čítať, treba z nich odstrániť obal, teda pevnú väzbu, ktorá drží pokope väčšinu kníh, stránky hodiť do modrého kontajnera na papier a pevnú väzbu do kontajnera na zmesový odpad. Knihy v mäkkej väzbe tam môžeme hodiť celé.“

Putovanie so starými knižkami uzavrieme netradičným, avšak skutočným príbehom o recyklácii kníh z Veľkej Británie. Pri výstavbe najdlhšej britskej diaľnice M6 bolo použitých dva a pol milióna „harlekýnok“, teda romantických príbehov. Podľa dodávateľov stavebných materiálov nepotrebné romány rozdrvili v recyklačnej firme v južnom Walese a neskôr primiešali do vrchnej vrstvy asfaltu. Buničina z kníh pomáha lepšie udržať asfalt na mieste a tiež pôsobí ako tlmič zvuku. Na každú míľu diaľnice použili približne 45 000 kníh.

 

Rady ostrieľaných knihomoľov a knihomoliek

Ak chcete vedieť, ako s knižkami zaobchádzajú tí najpovolanejší, prečítajte si rady knižných „fajnšmekrov“.

 

Michal Hvorecký, spisovateľ: „Keď jednu knihu donesiem, jednu musím vyradiť. Nemám s tým problém, rád ju niekomu darujem. Vyraďovanie je dôležitou súčasťou každej knižnice, lebo je to živý organizmus. Mám tisíce kníh, ale nepočítam ich presne, lebo mi vôbec nejde o množstvo, ale o kvalitu. Mám aj záložnú knižnicu u rodičov, ale takisto ju nechcem prepĺňať. Darovať knihu znamená aj darovať príbeh a časť zo seba, niečo ako dušu, alebo aspoň jej kúsok.

 

The Bookfly, knižná blogerka: „Hoci patrím k tým, ktorí problém plnej knižnice riešia kúpou ďalšej knižnice a nie zbavovaním sa kníh, za seba odporúčam:
1. Facebookové skupiny určené na swap kníh s možnosťou výmeny svojej knižky za inú
2. Predaj kníh prostredníctvom facebookových skupín (napr. Burza kníh nonstop, knihy na predaj kúpu výmenu) alebo web stránky Čarovná polička

 

Jana Šlinská, milovníčka kníh: „Hoci doma máme veľa kníh, vždy sa nájde miesto aj na nejaké ďalšie. Knihy si zvyčajne nechávame a neposúvame ich. Ak, tak len v rámci našej rodiny.“

 

Monika Želasková, bookstagramerka: „Problém s množstvom kníh si uvedomujem pri každej novej zakúpenej knihe. Bohužiaľ, minimalizmus mi nie je úplne vlastný a stále snívam o veľkej domácej knižnici s rebríkom. Aspoň čiastočne sa však snažím dať knihy ďalej do obehu, najmä také, ku ktorým sa už neplánujem vrátiť. Ak viem, že by urobili radosť niekomu inému, rada ich darujem. Stále ma najviac baví listovanie v tlačených knihách, do budúcna však uvažujem aj o kúpe čítačky, ktorá dokáže redukovať množstvo kníh doma a praktická je najmä počas cestovania.“